علائم خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

تاریخ : شنبه, 17 اردیبهشت 1401 | بازدید : 5770 | نظرات : 0

آیا می دانید وقتی حرکت اتومبیل خودرو شما دچار مشکل می شود به دنبال چه علائمی باشید؟

علائم ممکن است بسته به شدت مشکل متفاوت باشد، اما برخی از علائم اساسی وجود دارد که می تواند هشداری برای مشکلات احتمالی و علائم خرابی گیربکس اتوماتیک باشد. شایع ترین نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک عبارتند از:

  • صدای دنگ دنگ یا وز وز
  • بوی سوختگی
  • نشت مایع گیربکس
  • عدم تغییر دنده

گیربکس اتوماتیک یک سیستم حیاتی در وسیله نقلیه است و نقش اساسی در حرکت کردن خودرو دارد، سرعت موتور را تنظیم کرده و و قدرت موتور را به چرخ‌ها انتقال می‌دهد. خرابی گیربکس برای هر صاحب وسیله نقلیه ای یک کابوس است و بی توجهی به علائم خرابی گیربکس اتوماتیک می تواند بسیار گران تمام شود. گیربکس از اجزای به هم پیوسته ای تشکیل شده است که عملکرد آنها به یکدیگر وابسته می باشد. مکانیزم گیربکس به گونه ای است که اگر قسمتی از آن آسیب ببیند، کل سیستم دچار مشکل می شود. به همین دلیل باید با علایم خرابی گیربکس اتوماتیک آشنا شده و نسبت به رفع آن اقدام به موقع انجام دهید. در این مطلب از آپشن کالا، 11 نشانه خرابی گیربکس اتومات را مورد بحث قرار خواهیم داد. اگر با هر یک از علائم زیر روبرو شدید، باید وسیله نقلیه خود هر چه زودتر نزد مکانیک ببرید تا آن را بررسی کند.

 

آپشن های کوییک

 

 علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

 

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

 

1. صدای دنگ دنگ و وز وز در حین حرکت خودرو

یکی از مهمترین نشانه های خرابی گیربکس اتومات، شنیدن صدای دنگ دنگ و وز وز در حین حرکت ماشین می باشد. پس اگر در هنگام رانندگی از خودرو این صداهای غیر عادی به گوشتان خورد، براحتی گذر نکنید و آن را جدی بگیرید. زیرا این علامت نشان می دهد مشکلی در گیربکس وجود دارد. با ایجاد این مشکل دنده‌ها به راحتی جا نمی روند و این کار با صداهای غیر عادی همراه است. پیشنهاد می کنیم هرچه زودتر برای رفع مشکل گیربکس اقدام کنید تا آسیب کمتری به سایر اجزای آن وارد شود.

 

2. عدم تغییر دنده

یکی از نشانه ها و علامت خرابی گیربکس دستی، عدم تغییر دنده است. اگر کلاچ را فشار می دهید اما نمی توانید دنده را در جای خود قرار دهید، ماشین حرکت نمی کند و یا در هنگام حرکت، دنده از جای خود بیرون می آید و ماشین خلاص می شود. اینها همه نشان دهنده ی این است که گیربکس ماشین شما با مشکل مواجه می باشد. البته این مورد در گیربکس های اتوماتیک تا حدودی متفاوت تر است و راننده با مشکلاتی مانند عدم تغییر دنده در زمان مناسب و یا کار نکردن حالت یا حالت هایی از دنده مواجه می شود. در این شرایط اگر گیربکس خودروی شما دستی و یا اتومات بود بهتر است هرچه سریع تر به تعمیرگاه مراجعه کنید. 

 

نحوه تميز كردن صندلی چرم خودرو

 

 علائم خرابی روغن گیربکس اتومات

 

3. بوی سوختگی

به مشام رسیدن بوی سوختگی از دیگر علائم خرابی گیربکس اتوماتیک می باشد. به طور کلی احساس بوی سوختگی در ماشین اصلا نشانه خوبی نیست و یکی از مهم ترین دلایل آن می تواند به سبب نشت روغن گیربکس یا کم‌شدن مقدار آن باشد که به خوبی به جعبه دنده نمی رسد و نمی‌تواند اجزای گیربکس را به خوبی خنک کند و درنتیجه گرم شدن جعبه دنده، آن بوی سوختگی را تولید می کند. همچنین، اگر روغن به موقع تعویض نشود، روغن گیربکس کثیف و سوخته می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که سیستم بیش از حد داغ کند و منجر به افزایش اصطکاک ‌شود.

 

مانیتور سورن پلاس

 

4. نشت مایع گیربکس

اگر گیربکس روغن نداشته باشد چه میشود؟ یکی دیگر از نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک را می توان نشت روغن گیربکس نام برد. مسلما نشت مایع از خودرو به هیچ‌وجه نشانه دهنده سلامت خودرو نیست و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. روغن گیربکس یک مایع به رنگ قرمز روشن می باشد که برای چرب کردن قسمت‌های متحرک و به‌عنوان سیال هیدرولیکی در سیستم عمل می‌کند. پس اگر نشتی مایع زیر خودروی شما به رنگ قرمز باشد، مشکل از گیربکس است که باعث آسیب دیدن چرخ‌دنده‌ها می شود. لازم است هر چه زودتر خودرو را برای بررسی نزد مکانیک ببرید تا نشتی را پیدا کند.

نکته: برخی از دلایل نشت روغن گیربکس مربوط به آب‌بندی و نصب نادرست محفظه گیربکس، خرابی واشرها، آسیب‌دیدگی چرخ‌دنده، کاسه نمد یا پایین رفتن سطح روغن گیربکس است.

 

نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک

 

5. روشن شدن چراغ چک خودرو

یکی از دلایلی که باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شود بروز مشکل در سیستم انتقال باشد. اگر این چراغ شما روشن شود، می‌توانید مطمئن شوید که مشکلی وجود دارد. بنابراین بهتر است ماشین را به مکانیک نشان داده تا هرچه زود تر عیب یابی کند.

 

6. دنده خلاص پر سرو صدا

یکی دیگر از نشانه های خرابی گیربکس اتومات ایجاد سرو‌صدای گیربکس در حالت خلاص است. با توجه اینکه دنده خلاص است و فشار خاصی روی گیربکس نیست ممکن است کمی عجیب به نظر برسد؛ اما بهتر است بدانید که این مورد می‌تواند به خاطر کاهش واسکازین یا کیفیت پائین و نامناسب با استاندارد مورد نیاز خودرو باشد. با این حال، این مشکل به راحتی می‌تواند به هر دلیل دیگری باشد، بنابراین بهتر است با یک مکانیک مشورت کنید.

 

مانیتور ال 90

 

7. لغزش چرخ‌دنده‌ها

لغزش چرخ دنده‌ها می تواند یک دیگر از علائم خرابی گیربکس محسوب شود. لغزش چرخ‌دنده‌ها می‌تواند منجر به حادثه شود، بنابراین پیشنهاد می‌شود که هر چه زودتر به این مشکل رسیدگی کنید. همچنین، باید سطح روغن را به‌طور مرتب بررسی کنید تا از این نوع مشکلات جلوگیری شود. علائم لغزش دنده‌ها عبارتند از:

  • با وجود  فشردن پدال گاز واکنش شتاب خودرو با تأخیر و کندی همراه باشد.
  • حرکت به دنده پائین در حین رانندگی با سرعت ثابت در یک دنده بالاتر که در آن وسیله نقلیه به‌طور ناگهانی بدون تغییر سرعت، دنده را رو به پایین تغییر می‌دهد.
  • قرار گرفتن دنده به‌صورت ناگهانی در حالت خلاص
  • افزایش غیر طبیعی دور موتور در هر دقیقه

 

نشانه های خرابی گیربکس اتومات

 

8. درست کار نکردن پدال کلاچ

درست کار نکردن کلاچ از دیگر علائم خرابی گیربکس است. اگر هنگام کلاچ کردن مجبورید پای خود را بیش از حد بالا بیاورید یا برعکس، پای خود را بیش از حد پایین بیاورید یا کلاچ به راحتی آزاد نشود، احتمالاً با خرابی گیربکس مواجه شده اید. برای حل این مشکل گیربکس باید کلاچ را دوباره کنید.

 

این مطلب را حتما بخوانید: چک لیست تعمیر و نگهداری خودرو

 

9. عدم قدرت کافی خودرو

در این مواقع معمولا موتور خودرو به درستی کار می کند اما خودرو قدرت کافی ندارد. این یکی دیگر از نشانه های خرابی گیربکس است. خرابی قطعات داخلی جعبه دنده یا نشتی روغن گیربکس می تواند دلیل این مشکل باشد. همچنین داغ شدن بیش از حد گیربکس نیز می تواند دلیل دیگر این اتفاق باشد به این معنا که روغن به قسمت‌های داخلی آن نمی‌رسد و در نهایت موجب آسیب دیدن گیربکس می‌شود.

 

10. لرزش خودرو و بالا رفتن دور موتور

گاهی اوقات ممکن است لرزش هایی را در خودرو احساس کنید. معمولا سایش اجزای داخلی گیربکس باعث این مشکل می شود. اگر در خودروی خود لرزش احساس می کنید، بهتر است هر چه سریعتر به تعمیرگاه مراجعه کنید تا هزینه زیادی برای شما نداشته باشد.

 

علائم خرابی روغن گیربکس اتومات

 

علائم خرابی روغن گیربکس اتومات

اگر روغن گیربکس اتومات خودرو خراب و فاسد شود علایمی را از خود نشان خواهد داد که برخی از این نشانه ها عبارتند از:

 

آپشن های قابل نصب روی ۲۰۷

 

1. کدر شدن ‌روغن

روغن گیربکس سالم به خودی خود شفاف و زلال است. پس اگر مشاهده کردید که رنگ روغن کدر شده و شفافیت و زلالی خود را از دست داده است، نشان دهنده ی وجود ناخالصی، مخصوصاً براده آهن در روغن می باشد.

2. تغییر رنگ در روغن گیربکس اتومات

روغن گیربکس سالم به رنگ قرمز و یا سبز و بسیار شفاف است و تغییر رنگ آن به قهوه ای ازجمله نشانه های خرابی روغن گیربکس اتومات می باشد. این روغن فاسد دیگر کارآیی مفید خود را از دست داده و باید تعویض شود.

3. شیری شدن رنگ روغن

یکی دیگر از علائم خرابی روغن گیربکس شیری شدن رنگ آن است که نشان می دهد احیانا آب با روغن گیربکس مخلوط شده است.

 

شایع ترین علائم خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

صدای دنگ دنگ یا وز وز در حین حرکت خودرو، بوی سوختگی، نشت مایع گیربکس، عدم تغییر دنده و ... از رایج ترین علائم خرابی گیربکس محسوب می شوند.

 

از کجا بدانیم روغن گیربکس اتومات خراب است؟

اگر روغن گیربکس اتومات خودرو خراب و فاسد باشد، روغن کدر می شود و یا از قرمز و سبز شفاف به قهوه ای تغییر رنگ می دهد.

 

دیدگاه ها

نام و نظر خود را وارد کنید
نظر شما با موفقیت ارسال شد
اینستاگرام